סקירת חדשות מעולם המשפט | 4.1.2015

 מושל מדינת אילינוי, פאט קווין, העביר השבוע חוק המבסס כללים חדשים לגבי האזנות-סתר לשיחות פרטיות. על-פי החוק נדרשת הסכמה של כל הצדדים המעורבים בשיחה פרטית על-מנת שתתאפשר הקלטתה של השיחה. שיחה פרטית מוגדרת בחוק החדש ככל תקשורת בעל-פה, המתקיימת בין שני אנשים או יותר, ובמסגרתה לצדדים יש ציפייה סבירה שהדיון ייוותר פרטי. החוק החדש מהווה שינוי מהותי בהשוואה לחוק האזנת הסתר הקודם, שאסר על הקלטת כל אדם, אפילו בציבור, ללא הסכמתו. החוק הקודם נפסל על-ידי בית-המשפט העליון באילינוי לאחר שנקבע כי הוא אינו חוקתי מפאת פגיעתו בחופש הביטוי.

 נשיא בורמה אישר והעביר לפרלמנט להמשך חקיקה טיוטת חוק, המגבילה את זכותן של נשים בודהיסטיות להינשא. החוק המוצע קובע כי נשים בודהיסטיות תוכלנה להינשא לגברים בודהיסטים בלבד. כך, הוא דורש מגברים מדתות שונות להמיר דתם לבודהיזם אם הם רוצים להינשא לבודהיסטית, וכן לקבל הסכמה כתובה לנישואים מהורי הכלה. זאת ועוד, החוק המוצע קובע עונש של 10 שנות מאסר והחרמת רכוש לכל גבר מדת שונה המפר את החוק ומנסה להינשא לבודהיסטית. הארגון הבינלאומי "משמר זכויות האדם" (Human Rights Watch) קורא לנשיא בורמה לדחות את הצעת החוק כיוון שאם תעבור, זכותן של נשים בודהיסטיות במדינה לבחור באופן חופשי למי להינשא תישלל, דבר המהווה פגיעה חמורה בכבוד האדם. טענות נוספות העולות נגד החוק טוענות כי ההצעה מפלה בין נשים מדתות שונות במדינה.

 לאחרונה נעתר בית-המשפט העליון באירלנד לבקשה לנתק אישה ממכונות הנשמה, וזאת לאחר שהייתה שרויה במוות מוחי במשך שלושה שבועות ובשבוע ה-18 להריונה. פסיקה זו עוררה דיון רב בנושא הזכות לחיים באירלנד, כאשר עיקר הניתוחים המשפטיים תיארו את פסק-הדין כתקדימי וחיוני להתפתחות המשפט החוקתי באירלנד. עם זאת, כעת טוענים מומחי משפט כי בהסתכלות נוספת נראה שפסק-הדין אינו נושא את החשיבות התקדימית שהוקנתה לו, שכן החלטת בית-המשפט התבססה בעיקרה על הקביעה כי כל התערבות רפואית נוספת היא חסרת סיכוי לאישה ולעוברה. בנוסף, תיאר בית-המשפט בסיכום הראיות כי גופת האישה הייתה בעלת פצעים פתוחים ואף החלה להירקב. תמונה זו הינה שונה בתכלית מהדיווח הראשוני שתיאר את האישה במצב צמח יציב.

 מחלקת התחבורה של מדינת יוטה בארצות-הברית דרשה מפעילי איכות סביבה לרכוש ביטוח בעלות של מיליון דולר לשם קיום הפגנה במדינה. מארגני ההפגנה פנו לבית-המשפט בטענה כי העול פוגע בזכותם לחופש הביטוי המעוגנת בתיקון הראשון לחוקה. בית-המשפט לערעורים של המחוז העשירי קבע כי הדרישה אכן מהווה נטל בלתי-חוקתי על חופש הביטוי של אזרחי המדינה, מאחר שלא קיימות דרכי פעולה אלטרנטיביות לאלו שאינם מסוגלים לרכוש את הביטוח. כמו-כן, נמצא כי עלות הביטוח אינה פרופורציונאלית לסיכון שנושאת המדינה בקיום ההפגנה.

 משרד הפנים הבריטי אישר חוק חדש הנועד להגן על קורבנות התנהגות שתלטנית וכפייתית במשפחה. החוק החדש מטיל עונש מירבי של חמש שנות מאסר וקנס בגין המעשים שיכולים לבוא לידי ביטוי בהתנהגות שתלטנית של בן זוג אחד כלפי השני, לרבות הפחדה והשפלה. לטענת משרד הפנים החוק החדש יסייע להגן על אותם הקורבנות על-ידי הוצאה אל מחוץ לחוק דפוסי התנהגות שתלטניים וכפייתיים שמביאים להתעללות נפשית ורגשית קיצונית.

 הצעת חוק שהוגשה בדרום קרוליינה דורשת ממכללות במדינה לשלם לסטודנטים הספורטאים עבור ייצוג המכללה. לטענת יוזמי החוק, האוניברסיטאות מפיקות תועלת כלכלית מהשימוש בשמם ובדמותם של הספורטאים, ולכן מן הראוי שהסטודנטים יקבלו על כך תגמול כספי. הצעת החוק מבקשת להכשיר הענקת מלגות שנתיות לכל שחקן כדורסל ושחקן פוטבול הלומדים במכללה, אשר יצליחו לשמור על הישגים אקדמיים טובים, ללא כל תלות במלגות אחרות שהוענקו להם. מוסדות תחת ההתאחדות הלאומית לאתלטיקה במכללות (NCAA), אשר הכנסותיהן השנתיות הן מעל 50 מיליון דולר, יידרשו להקים קרן נאמנות לכל סטודנט-ספורטאי, אשר תוענק לו עם סיום הלימודים ולאחר שהשלים קורס פיננסי.

 בניו-ג'רזי נעצר גבר לאחר שהפיל באמצעות רובה ציד כלי-טיס בלתי מאויש (כטב"ם) שחדר לשטח חצרו. מחקירת המקרה עולה שמפעיל הכטב"ם השתמש בו כדי לצלם את בית שכנו מהאוויר. האירוע הציף בארצות-הברית את השאלה בדבר הזכות להגן על שטח פרטי מפני פלישה בלתי-מורשית של כלים בלתי-מאוישים, תוך הרחבת זכות ההגנה העצמית למקרים של פגיעה בפרטיות. במאמר שפורסם לאחרונה בנושא מציגים מייקל פרומקין וזאק קולנגלו מאוניברסיטת מיאמי את האפשרות שפגיעה ברובוטים ובכלי-טיס בלתי-מאוישים מסיגי-גבול תוכר כסעד עצמי לגיטימי לצורך שמירה על הפרטיות.

השתתפו בהכנת הסקירה: אושרה גואטה, עידו מור-חיים, מיכל פינוס, נועם רובינשטיין ויהונתן רובנס. ערך: אורן חייקין.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארכיון, מהדורה מקוונת, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s