לא מחכים לאביר הלבן – קריאה לאימוץ כלל השוויון במידע במאבקי שליטה | אבנר שמלה קדוש (כרך כז)

טקטיקת ההתגוננות המכונה "האביר הלבן", שבמסגרתה הנהלת חברה מזמינה רוכש ידידותי שיתחרה בהצעת הרכש של משתלט עוין, לא זכתה אלא בעיסוק מועט בספרות המשפטית ובפסיקה בישראל. לנוכח מבנה השליטה הריכוזי שאפיין בעבר את שוק ההון המקומי, השימוש באביר הלבן כטקטיקת התגוננות לא היה נפוץ בישראל, בוודאי בהשוואה למצב בארצות הברית. אולם בשנים האחרונות – עקב התרחבות מגמת הביזור של גרעיני השליטה בשוק ההון הישראלי, אשר מעבירה את מרכז הכובד של בעיית הנציג אל מישור היחסים שבין הנהלת החברה לבין בעלי המניות – השימוש באבירים לבנים נהיה רלוונטי מתמיד בזירה הישראלית ולכן מחייב דיון מחודש בסוגיה.

במאמר זה אבקש אפוא לבחון את טקטיקת האביר הלבן, ולנתח את השלכותיה הישירות והעקיפות על השחקנים השונים בתוך חברת המטרה המיועדת לרכישה ומחוץ לה. אבקש לטעון כי חרף יתרונותיה המיידיים של טקטיקת ההתגוננות מסוג האביר הלבן לגבי בעלי המניות של חברת המטרה, היא טומנת בחובה חסרונות לא מבוטלים בטווח הארוך: ראשית, האביר הלבן מחדד את ניגודי האינטרסים בין בעלי המניות לבין הנהלת החברה, שעלולים לבוא לידי ביטוי, בין היתר, במסירת מידע רך של החברה לאביר הלבן באופן שמסכן את תחרותיותה; שנית, ניתוח של תופעת האביר הלבן והשלכותיה מנקודת מבט אקס אנטה מעלה כי שימוש תדיר בטקטיקת התגוננות מסוג זה עלול ליצור אפקט מצנן על השתלטויות עוינות בפרט ועל הצעות רכש בכלל, על כל המשתמע מכך מבחינת טובתם של בעלי המניות והרווחה המצרפית.

מאמר זה מבקש לטעון כי ההסדר המשפטי הרצוי הוא כזה אשר יבטל – או לכל הפחות יצמצם – את יתרונות האביר הלבן שנובעים מתמיכתה של הנהלת החברה, אך לא את אלה שנובעים באופן אינהרנטי ממנגנון הצעת הרכש, שאת השימוש בו אנו מעוניינים דווקא לעודד. לשם כך אמליץ לאמץ את כלל השוויון במידע במתכונת מורחבת, אשר תחייב את הנהלת החברה לספק מידע לכלל המציעים הקונקרטיים באופן שוויוני. אני סבור כי אימוץ הכלל יסייע להתמודד עם חסרונותיו של האביר הלבן: ראשית, הוא יגן על חברת המטרה ובעלי מניותיה מפני מסירת מידע רגיש של החברה לאביר הלבן, באופן שעלול לסכנה או לפגוע בביצועיה בעתיד אם האביר הלבן לא ישלים את רכישת החברה הלכה למעשה; שנית, הוא יצמצם את החיסכון בעלויות שהאביר הלבן מפיק מתמיכתה של הנהלת חברת המטרה, וכפועל יוצא מכך יוביל לריכוך חסרונותיו מנקודת מבט אקס אנטה. לטעמי, אפשר שיש בכוחו של פתרון זה לצמצם את הסיכונים שנובעים מן האביר הלבן, וזאת מבלי לבטל את אפשרות הצטרפותם של מציעים נוספים לתחרות ההצעות. אפשרות זו הכרחית לשם יצירת תחרות מחירים, שאמורה להוביל על פי עקרונות הכלכלה לעליית מחירי הרכישה וכפועל יוצא מכך להיטיב עם בעלי המניות של חברת המטרה.

לקריאת המאמר המלא [PDF]

אבנר שמלה קדוש הוא בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B.) מאוניברסיטת תל אביב ומתמחה במשרד עו"ד שינמן-נגב-ניב.

אזכור המאמר: אבנר שמלה קדוש "לא מחכים לאביר הלבן – קריאה לאימוץ כלל השוויון במידע במאבקי שליטה" משפט ועסקים כז 301 (צפוי להתפרסם ב־2022).

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה כרך כז, מהדורת הדפוס, שמלה קדוש אבנר, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s