האוכף האזרחי – על התובע הסדרתי המשתמש בתובענה הייצוגית ככלי לשינוי חברתי | גיא יצחק סנדר, גיא אלון ומוראד ח'ליליה (כרך כח)

מאמר זה טוען כי אין כל מקום להתייחס לעברו של בעל דין המבקש לעשות שימוש בזכותו החוקתית לגישה לערכאות. טענתנו, אשר נבחנה בראי הליך התובענה הייצוגית, היא כי אף אם כבר הגישו בעל דין או בא כוחו תובענות בעבר, אין כל מקום לגזור מכך היסק לשלילה נגד מי מהם. למעשה, נהפוך הוא: פעמים רבות עברו של בעל הדין הוא אותו "תובע סדרתי" כמו גם עברו של בא כוחו עשויים להוות דווקא ממצא חיובי המחזק את טענותיהם. אגב דיון זה יערוך המאמר הבחנה מתודולוגית, הן תיאורטית והן מעשית, בין סוגי התובעים הסדרתיים. בתוך כך נבקש להתמקד בתובע הסדרתי העושה שימוש תדיר במכשיר התובענה הייצוגית. התמקדות זו תביאנו לכלל מסקנה כי יש לכונן ולהעמיד ישות משפטית נוספת הנוהגת לפקוד את בתי המשפט כדבר שבשגרה, אשר נכנה אותה "אוכף אזרחי". מדובר בתובע סדרתי שיש תועלת חברתית אובייקטיבית בפועלו, הגם שלצידה צומחת לאותו אוכף תועלת אישית, המוכרת בדין. המאמר ימחיש כי סדרתיותו של האוכף האזרחי מיטיבה עם הציבור בכללותו, ולפיכך מצדיקה דווקא את עידוד פעילותו, תוך נקיטת משנה זהירות מפני תיוגו באופן שלילי או מהסקת מסקנות שליליות מחמת סדרתיותו. כל זאת על מנת להבטיח קיומו של תובע ראוי ומיומן שיוכל לממש את תכליותיו של חוק תובענות ייצוגיות בצורה שתיטיב עם הקבוצה המיוצגת באופן המקיף והראוי ביותר. 

לקריאת המאמר המלא [PDF]

ד"ר גיא יצחק סנדר הוא בוגר תואר שלישי במשפטים מטעם אוניברסיטת חיפה.

עו"ד גיא אלון הוא תלמיד במסלול הישיר לתואר שלישי במשפטים באוניברסיטת חיפה. 

עו"ד מוראד ח'ליליה הוא תלמיד לתואר שני במשפטים באוניברסיטת חיפה.

אזכור המאמר: גיא יצחק סנדר, גיא אלון ומוראד ח'ליליה "האוכף האזרחי – על התובע הסדרתי המשתמש בתובענה הייצוגית ככלי לשינוי חברתי" משפט ועסקים כח 53 (2023).

 

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה אלון גיא, ח'ליליה מוראד, כרך כח, סנדר גיא יצחק, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s