"לעשות משפט אמת וצדק בדרכו של שופט כפי שלמדתי ממי שקדמו לי ובבית אבי" – הרהורים על פסקי הדין האחרונים שנתן השופט מישאל חשין לפני פרישתו | אבי מיליקובסקי (כרך כו)

השופט מישאל חשין פרש מכהונתו כמשנה לנשיא בית המשפט העליון בשנת 2006, ובכך חתם קריירה משפטית ארוכה ומפוארת. השנה האחרונה לישיבתו על כס השיפוט – ערב נעילת השער על כהונתו בבית המשפט העליון – הייתה אמוציונלית מאוד עבורו, והוא נתן לכך ביטוי בפורומים פומביים ובראיונות שהעניק. מאמר זה מבקש לבחון את השאלה הבאה: האם פסקי הדין שכתב השופט חשין בשנת המשפט האחרונה לכהונתו נותנים ביטוי אישי להלך רוחו באותה עת, וככל שכן – מהו אותו הלך רוח? כפי שנראה להלן, עיון בפסקי הדין האחרונים שנתן השופט חשין לפני פרישתו מצביע על הדים שונים לתחושת הסיום ונעילת השער המתקרבת שהעסיקה את השופט מאוד באותה עת. כלולות בהם, בין היתר, סגירות מעגל שונות והתייחסויות אישיות לפרקים מוקדמים יותר בקריירה המשפטית שלו. המאמר מדגים זאת באמצעות שלושה מעגלים שניתן לאתר בפסקי הדין האחרונים של השופט חשין. המעגל הראשון, שבו יעסוק עיקרו של המאמר, נוגע בקריירה האקדמית של השופט חשין, אשר נגדעה בצעירותו ומעולם לא הושלמה. פסקי הדין האחרונים שנתן השופט חשין כוללים אזכורים חוזרים ונשנים של קריירה אקדמית זו, וניכרים בהם געגועיו אל שלב מוקדם זה בחייו המקצועיים. המעגל השני, שיוזכר בקצרה, נוגע במערכת יחסיו המקצועית של השופט חשין עם הנשיא ברק – אותה מערכת יחסים נדירה, ייחודית ומורכבת, שנמשכה לאורך עשרות שנים. המעגל השלישי עוסק – אף הוא בקצרה בלבד – באופן שבו בחר השופט חשין להזכיר בפסיקה שנתן לקראת פרישתו את הדמות שהשפיעה עליו ביותר בימי חייו: אביו, ממלא מקום הנשיא בדימוס השופט ש"ז חשין.

לקריאת המאמר המלא [PDF]

עו"ד אבי מיליקובסקי הוא ממונה על ענייני בג"צים, מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה; בשנים 2005–2006 שימש מתמחה בלשכתו של כבוד המשנה לנשיא בית המשפט העליון דאז השופט מישאל חשין.

אזכור המאמר: אבי מיליקובסקי "'לעשות משפט אמת וצדק בדרכו של שופט כפי שלמדתי ממי שקדמו לי ובבית אבי' – הרהורים על פסקי הדין האחרונים שנתן השופט מישאל חשין לפני פרישתו" משפט ועסקים כו (צפוי להתפרסם ב־2022).

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה כרך כו, מהדורת הדפוס, מיליקובסקי אבי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s