המשפט ההומניטרי הבין־לאומי ובית המשפט העליון בישראל | אהרן ברק (כרך כה)

מעטים ביותר הם בתי המשפט המדינתיים העוסקים במשפט הבין-לאומי ההומניטרי (IHL). אף שתפיסה לוחמתית אינה תופעה חריגה במאה העשרים ובתחילת המאה העשרים ואחת, בתי המשפט של המדינות השונות המעורבות בתפיסה לוחמתית לא עסקו – בוודאי לא כעניין שבשגרה – בהיבטים ההומניטריים של התפיסה הלוחמתית.

לא כך בית המשפט העליון של מדינת ישראל. העיסוק בתפיסה הלוחמתית וב-IHL היה בעבר (לפני הסכמי אוסלו) עניין שבשגרה לבית המשפט העליון שלנו. אף ששגרה זו שונתה במידה מה לאחר הסכמי אוסלו, העיסוק ב-IHL עולה עדיין מדי פעם על שולחנו של בית המשפט העליון.

מבחינתי האישית, בוודאי פסקתי את הדין במאות רבות – אם לא אלפים – של פסקי דין בעניינים שתושבים של סיני, עזה (בעבר) והגדה המערבית (כיום) הביאו לפתחו של בית המשפט. נהפכתי – כמו חבריי לבית המשפט העליון – למעין מומחה ב-IHL. לא אטעה אם אומר שפסקתי בעניינים של IHL יותר פסקי דין מכל השופטים המדינתיים והבין-לאומיים גם יחד. ה-IHL נהפך לחלק מהמשפט הפנימי שלנו. הוא נהיה חלק ממני. הנה כמה דוגמאות: הפסיקה בעניין איסור העינויים; עשרות פסקי הדין באשר לחוקיותה של גדר ההפרדה; פסק הדין בעניין נוהל שכן; פסק הדין בנוגע לחוקיותו של הסיכול הממוקד; עשרות פסקי הדין בעניין מאסר מנהלי והעברה ממקום למקום (relocation) בתוך השטח הנתון בתפיסה לוחמתית; פסקי הדין בדבר החוקיות של תפיסת קרקעות לצרכים שונים, ביניהם בניית התנחלויות וסלילת כבישים; הפסיקה באשר לחובת הצבא כלפי האוכלוסייה האזרחית במקרים של עימות מזוין (armed conflict), כגון הבטחת מזון ותרופות וטיפול בהרוגים ובפצועים; ופסקי הדין בדבר חוקיות ניהולם של משפטים צבאיים באזור הנתון בתפיסה לוחמתית ובדבר תנאי החזקתם של אסירים ועצירים.

לקריאת המאמר המלא [PDF]

פרופ' אהרן ברק הוא נשיא בית המשפט העליון בדימוס; ופרופסור בבית ספר הארי רדזינר למשפטים, המרכז הבינתחומי הרצליה.

אזכור המאמר: אהרן ברק "המשפט ההומניטרי הבין־לאומי ובית המשפט העליון בישראל" משפט ועסקים כה (צפוי להתפרסם ב-2021).

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ברק אהרן, כרך כה, מהדורת הדפוס, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s