כרוניקה של כישלון ידוע מראש? מועצות רגולטוריות בישראל במבט סוציו-אנליטי | אורי ארבל-גנץ (כרך ה)

מחבר המאמר מבקש להצביע על פער הקיים בין תכליתן של רשויות רגולטוריות בישראל אשר כוננו על ידי המחוקק כמועצות ובין ההסדרים המוסדיים המגדירים את תהליכי עבודתן.

הצורך בהגדרה של האינטרס הציבורי המבוססת עלמגוון תפיסות ערכיות ונוקדת מבט שונות הוא, ככל הנראה, הבסיס הנורמטיבי לכינונן של מועצות האחראיות על הסדרה של תחומים שונים. ייצוג אינטרסים שונים יאפשר חשיפתם, ערעורם, ביקורת עליהם והכרעה בהם על ידי חברי המועצה. מנקודת מבט סוציו-אנליטית הסדר זה פירושו כינונה של קבוצת-עבודה, שתכליתה – עיצוב, יישום והערכת מדיניות רגולטורית – יכול שתוגשם דה-יורה כמו גם דה-פקטו  רק בעבודת הקבוצה-כשלם.

במאמר זה מבקש המחבר להצביע על סתירה אפשרית בין הפרדיגמה המוסדית ובין זו הסוציו-אנליטית כפי שאלה באות לידי ביטוי בכינונן של המועצות הרגולטוריות בישראל ולעמוד על משמעותה הן מבחינה תיאורטית הן מבחינה אמפירית.

להורדת המאמר המלא

Chronicle of a  Foretold Failure? Regulatory Councils in Israel from a Socio-Analytical Perspective

Ori Arbel-Ganz

The author of this article seeks to point out the discrepancy that exists between the purpose of regulatory authorities in Israel established by the legislator as councils and the institutional arrangements that define their work processes.

The need for a definition of the public interest based on a diversity of values and perspectives, is apparently the normative basis for establishing councils that are responsible for regulation in various fields. Representation of the various interests will provide council members with the necessary information required for review and decision-making. From a socio-analytical point of view, this arrangement involves the establishment of a working group, whose purpose – designing, implementing and evaluating regulatory policy – can be fulfilled de-facto as well as de-jure only through the work of the group as a whole.

In this article, the author points out the possible contradiction between the institutional and the socio-analytical paradigm, as they emerge in the establishment of regulatory councils in Israel, and examines the meaning of such a contradiction from theoretical and empirical standpoints.

אודות אתר משפט ועסקים

משפט ועסקים הוא כתב העת של בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אוניברסיטת רייכמן
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארבל-גנץ אורי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s